Charków

Budowa tego obiektu rozpoczęła się w 1925 roku, jednak od tamtego czasu stadion był kilkakrotnie odnawiany. W 2007 roku rozpoczęto renowacje, które były konieczne do organizacji Euro 2012. W związku z modernizacją przebudowano część południową stadionu oraz wybudowano całkowicie nową trybunę wschodnią. Ponadto, wymieniono dach, wprowadzono mnóstwo poprawek kosmetycznych. Co ciekawe, arena zachowała elementy sprzed 80 lat. Pamiątkową częścią stadionu jest m.in. wejście główne i kolumnada.

Uroczyste otwarcie imponującego stadionu odbyło się w 2009 roku. Była to druga w kolejności arena oddana do użytku. Nowoczesny obiekt wyposażony został w znakomity kompleks sportowy, który składa się m.in. z głównego i zapasowych boisk piłkarskich, sześciu sal gimnastycznych, centrum medycznego i rehabilitacyjnego, hotelu dla sportowców. Wrażenie robi także olbrzymia sala konferencyjna i ekskluzywna loża prezydencka.

Początkowo Charków znalazł się na liście rezerwowej, jednak ukraińskie miasto szybko znalazło się w gronie faworytów do wyścigu o organizację Euro 2012. Wpływ na to z pewnością miał potencjał finansowy Ołeskandra Jarosławskiego. Ukraiński oligarcha to jeden z najbogatszych ludzi za naszą wschodnią granicą. Fachowy „Focus” jego majątek szacuje na 1,4 miliarda dolarów.

Najważniejsze dane:
Początek modernizacji – 2007
Koniec modernizacji – 2011
Pojemność – 41111
Loże VIP – 390 miejsc
Miejsca dla mediów – 900
Koszt modernizacji- 365 mln hrywien (120 mln złotych)

Mecze na tym stadionie:
Holandia – Dania (9 czerwca, 18)
Holandia – Niemcy (13 czerwca, 20.45)
Portugalia – Holandia (17 czerwca, 20.45)

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Drukuj
  • email