Przewrót kopernikański-czy czeka nas eksplozja centrów nauki?

Wygląda na to,że po fali zainteresowania nowymi inwestycjami w sektorze parków rozrywki przyszła pora na centra nauki. Jak wynika z ilości projektów zaprezentowanych w trakcie konferencji „Interakcja-Integracja” w Warszawie jak odbyła się w dniach 7-8 marca br. zapowiada się, że w najbliższych latach powstanie kilkanaście nowych centrów nauki, a te projekty, które są już w realizacji, będą rozbudowywane.

Gość specjalny konferencji”Iterakcja-Integracja” -minister szkolnictwa wyższego Pani Barbara Kudrycka liczy na otwarcie 15 nowych centrów nauki,które mogłyby zostać dofinansowane przez rząd w tzw.nowej perspektywie finansowej.Informacje o konferencji są szeroko komentowane w mediach.

Przypomnijmy w skrócie historie centrów nauki w Polsce. Pierwsza interaktywna wystawa stała zorganizowana została przez śp.prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie pod nazwą Eureka.Kolejne wystawy interaktywne zaczęły być sprowadzane przez firmę Park Miniatur SA z Łodzi od 2005 .Pierwsza z nich była wystawa „Discovery” z Londynu.Z inicjatywy Marka Pisarskiego prokurenta spółki Park Miniatur SA władze Łodzi podjęły decyzję o budowie Interaktywnego Centrum Nauki w Łodzi w obrębie kompleksu EC1.Marek Pisarski opracował wstepną koncepcję funkcjonalną  i założenia do projektu architektonicznego oraz do do studium wykonalności.Firma park Miniatur SA zgłosiła akces do bycia operatorem nowego centrum.W 2010 roku rozpoczęła się rewitalizacja obiektów składających się na kompleks EC1 zachód w obrębie  którego centrum zostanie zorganizowane.

W maju 2007r. w Łodzi uruchomione zostało Experymentarium,od 2008r. zarządzane przez firmę Park Miniatur SA.Obiekt mieści się w Manufakturze -najbardziej znanym w Polsce centrum handlowo-rozrywkowym.specjalizacją Experymentarium są wystawy tematyczne zarówno produkcji własnej jak i sprowadzane z zagranicy. Sztandarowym produktem edukacyjnym skierowanym dla dzieci jest Akademia Profesora Eisteina.

Kolejne projekty to Experyment w Gdyni i Hewelianum w Gdańsku.od 2003r.trwało przygotowanie centrum nauki „Kopernik” w Warszawie,które zostało otwarte w listopadzie 2010 r. Wcześniej po Polsce podróżowała wystawa „Eksperymentuj” a jeszcze wcześniej organizowano corocznie festiwale nauki i pikniki naukowe.

Sukces frekwencyjny Kopernika- w ciągu roku odnotowano około 1 mln wizyt , w tym ok 840. tys. sprzedanych biletów, wywołał przyspieszenie w pracach nad nowymi projektami. Aktualnie można się już doliczyć ponad 20 różnych projektów w skali kraju.

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Drukuj
  • email