Klimahaus Bremerhaven 8′ Ost

Wiadomo, że najczęstszym tematem rozmów jest pogoda. W Klimahaus w niemieckim Bremerhaven ten temat nie wydaje się już banalny. Dzięki ciekawym danym, niesamowitym efektom oraz bogatej ofercie wystaw można zgłębić tajniki klimatycznych uwarunkowań i poznać florę i faunę różnych stref klimatycznych.

Klimahaus to obiekt znajdujący się w północnych Niemczech, którego głównym zadaniem jest propagowanie informacji o nauce. To prawdziwa skarbnica wiedzy i przygód, doskonała jako dodatkowa forma uczenia się i szerzenia świadomości o świecie. Muzeum położone jest wzdłuż ósmego południka. Kompleks dzieli się na cztery obszary do zwiedzania:

Podróż (Reise) – tu odwiedzający zabierani są na wycieczkę przez dziewięć stacji rozłożonych wzdłuż ósmej długości geograficznej,  gdzie mogą doświadczyć warunków różnych stref klimatycznych Ziemi, zobaczyć ich roślinność i odkryć niesamowite okazy zwierząt.

Żywioły (Elemente) – ponad sto interaktywnych eksponatów na terenie wystawy Żywioły ukazuje skomplikowane zależności pogodowe i klimatyczne oraz wiele niesamowitych fenomenów natury. Istnieje tu możliwość rozpętania burzy i eksperymentowania z promieniami słońca.

Perspektywy (Perspektiven) – część wystawy poświęcona zdolnościom przystosowawczym Ziemi. Można się tu zapoznać z naukowo potwierdzonymi badaniami, które przekazane są w sposób zrozumiały dla każdego.

Możliwości (Chancen) – to dział skupiony na przeszłości i przyszłości życia na Ziemi. Dowiadujemy się jak może wyglądać nasza planety za 40 lat i co zrobić, by chronić klimat i zachować energię. Dzięki specjalnym interaktywnym eksponatom zbadać można także historię Ziemi – przyjrzeć się skamieniałościom, wyczytać wiek drzew z pni.

Wracając do pogody – Klimahaus posiada własne studio pogodowe, w którym meteorolog tłumaczy zjawiska pogodowe posługując się danymi z Deutscher Wetterdienst, Narodowego Niemieckiego Serwisu Meteorologicznego (DWD). To nie tylko informacja o prognozie pogody, ale również bliższe spojrzenie na takie fenomeny natury, jak cyklony czy tornada.

fot. M. Pisarski

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Drukuj
  • email