Wieści ze Słowacji-Niektóre szlaki turystyczne w słowackich Tatrach otwarte także zimą

Wybierając się na Słowację warto wiedzieć po których szlakach można się poruszać.

Jak informuje Słowacki Ośrodek Turystyki w terminie od 01.11.2012 do 15.06.2013 szlaki wysokogórskie w Słowackich Tatrach są zamknięte dla turystów. Zakaz wstępu dotyczy wszystkich wysokogórskich szlaków turystycznych powyżej schronisk.Szlaki wysokogórskie zamykane są na Słowacji sezonowo od roku 1980 ze względu na ochronę przyrody i bezpieczeństwo turystów. Dla turystów w okresie zimowym udostępnione są szlaki prowadzące do wszystkich schronisk wysokogórskich oprócz Chaty pod Rysami 2250 m n.p.m. Razem w okresie od 01.11. do 15.06. w Tatrzańskim Parku Narodowym i Pienińskim Parku Narodowym do dyspozycji turystów jest około 600 km szlaków górskich z całkowitej liczby 746 km.O zamknięciu szlaków informują tablice informacyjne. Za nieprzestrzeganie przepisów grozi mandat.

Dodatkowo w sezonie zimowym, jeżeli nie ma dużej pokrywy śnieżnej, otwartych jest 8 szlaków dla osób niepełnosprawnych – na wózkach inwalidzkich /łącznie ponad 31 km tras/. Szlaki są również idealne do spacerów z małymi dziećmi. Chodzi o następujące trasy turystyczne: na Popradske Pleso, na Hrebienok /Siodełko/, do Bobrowieckiej i Cichej Doliny w Zachodnich Tatrach, na Zverovkę, przez Roháčską Doliną do Ťatliakovej Chaty, do Doliny Białej Wody i Jaworowej Doliny w Tatrach Bielskich i w Przełomie Dunajca. Koszty budowy nowych szlaków wyniosły około 60 tys. EURO.

Szlaki turystyczne dla niepełnosprawnych oznakowane są piktogramem – wózkiem inwalidzkim. Budową chodników zajmują się Słowackie Lasy Państwowe Tatrzańskiego Parku Narodowego (www.lesytanap.sk) wspólnie z firmą Hartmann-Rico, która jest producentem i dystrybutorem sprzętu dla niepełnosprawnych oraz środków higienicznych. Projekt realizowany jest pod hasłem – „TATRY BEZ BARIER”.

 

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Drukuj
  • email