Park of Poland wraca do gry ?

Ze zdwojoną siłą wraca kinowa grupa Cinema City International do biznesu nieruchomości. Sprzedane niegdyś aktywa odkupi za 33,1 mln euro od założycieli wraz z giełdowym Ronson Europe i projektem gigantycznego parku rozrywki, który powstać ma niedaleko Warszawy.

Notowane w Warszawie Cinema City International, operator kin o tej nazwie i obiektów Imax, poinformowało, że przejmuje działalność w sektorze nieruchomości prowadzoną przez firmę swoich założycieli – Israel Theatres Real Estate (tzw. SPC). Aktywa skupione w SPC wyceniono na 143,8 mln euro wraz z długiem, który stanowi większość tej kwoty i wynosi 110,7 mln euro. Cenę zakupu SPC ustalono na 33,1 mln euro (około 135 mln zł).

Cinema City International Sfinalizowało też nową umowę kredytu konsorcjalnego z BZ WBK, HSBC i ING Bank Śląski na kwotę 210 mln euro. Pieniądze przeznaczy ma refinansowanie dotychczasowego zadłużenia oraz jako podstawę do zaciągania większych zobowiązań w przyszłości.

Nic dziwnego, bo przejęta firma, to ta, która od kilku lat przymierza się do uruchomienia pod Mszczonowem  parku rozrywki – Park of Poland. Wartość tej inwestycji Mooky Greidinger, prezes CCI oceniał wcześniej na kilka miliardów złotych. SPC posiada też nieruchomości związane z działalnością kinową w Bułgarii, Izraelu i w Polsce.

„Ogłaszamy dziś zawarcie dwóch bardzo ważnych umów. Po kilku latach prowadzenia osobno tych dwóch działalności, zdecydowaliśmy skonsolidować w ramach spółki Cinema City całą działalność na rynku nieruchomości, prowadzoną dotychczas przez grupę Israel Theatres, i połączyć ją z działalnością kinową Cinema City. Doszliśmy do wniosku, że nowe projekty związane z rozrywką realizowane przez grupę Israel Theatres oraz nowe udane projekty deweloperskie Cinema City, mają wspólny mianownik i możemy osiągnąć znaczące synergie, skupiając je w jednym podmiocie. Co więcej, moment dokonania akwizycji tych aktywów nieruchomościowych daje dobry potencjał do wzrostu i wierzymy, że będzie przynosił istotne korzyści dla Cinema City w nadchodzących latach.” – mówi cytowany w komunikacie prasowym prezes CCI.

Aktywa przejętego SPC to w szczególności: Mall of Russe oraz grunty w Bułgarii, grunty przeznaczone do rozwoju parku rozrywki w Polsce oraz pośredni udział wysokości 32,11 proc. w Ronson Europe, biurowiec w Herzliya, a także 5 innych nieruchomości w Izraelu.

Przy zamknięciu transakcji wszystkie pożyczki udzielone akcjonariuszom (32,4 mln euro) Cinema City zostaną rozliczone. Nowy kredyt na 210 mln euro zawiera 70 mln euro kredytu odnawialnego. Kredyt został udzielony na 6 lat.

 Żródło: Rzeczypospolita – Ekonomia 24 na podstawie Bloomberg
Udostępnij na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Drukuj
  • email