Parki 2.0 – Drugi Złoty wiek parków tematycznych

Park tematyczne znajdują się w okresie rozkwitu. Wielomilionowe inwestycje i coraz bardziej wyszukane atrakcje sprawiają, że pomimo globalnej recesji możemy mówić o nowej erze w ich rozwoju.

„To prawie jak Park Tematyczny 2.0 lub re-boot”- tymi słowy Brent Young z hollywoodzkiego studia produkcyjnego Super 78 wypowiada się o „Czarodziejskim Świecie Harry’ego Pottera” w Universal Orlando. Na jego przykładzie podkreśla on, że weszliśmy w okres nazywany drugim „Złotym Wiekiem” branży atrakcji tematycznych biorąc pod uwagę liczbę inwestycji i szybkie tempo zmian w parkach tematycznych na całym świecie.

Pierwszy boom w branży miał miejsce w latach 70. Zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych parki budowano od zera aż do momentu nasycenia rynku dekadę później, jak wskazuje John Gerner, dyrektor zarządzający Leisure Business Advisors. Podkreśla on, iż obecnie analogiczne zjawisko nasila się w zwłaszcza w Chinach, a spowodowane jest nie tylko postępem technologicznym, lecz przede wszystkim rozrostem klasy średniej na terenie Azji i krajów trzeciego świata. Ponadto, nie bez znaczenia jest fakt istnienia planów otwarcia w Szanghaju pierwszego chińskiego parku Disneya (Shanghai Disney Resort) w 2015r. Grener zauważa, że zazwyczaj gdy Disney wchodzi na nowy rynek, zachęca tym samym do inwestycji innych.

Amerykańscy operatorzy parków tematycznych również nie narzekają na brak zainteresowania ich atrakcjami. Przykładowo w Universal Orlando po wprowadzeniu przejażdżki tematycznej opartej na licencjonowanej postaci Harry’ego Pottera odnotowano rekordowy, bo aż 50 %-owy wzrost frekwencji. Tendencja ta nadal się utrzymuje, a inwestycje rosną, gdyż, jak mówi Dennis Speigel z International Theme Park Services, przez ostatnie dwa lata nakłady finansowe w tym sektorze wzrosły o 30-35%. Podkreśla on, że spora część pieniędzy przeznaczona zostaje na rewitalizację oraz rozbudowę już istniejących parków, jak w przypadku Legoland Florida, o czym czytelnicy Atrakcji mieli okazję przeczytać w grudniu 2011r. Podobne zmiany szykowane są choćby w SeaWorld Orlando, gdzie wystawa z pingwinami ma zostać wzbogacona o najnowocześniejszą technologię.

Nie ma wątpliwości co do tego, że szybki postęp technologiczny będzie generował popyt w branży parków tematycznych i atrakcji. Young roztacza fascynujące wizje przyszłości sugerując chociażby, że możliwe będzie zwiedzanie parku w towarzystwie szczegółowo wyrenderowanych w trójwymiarze postaci, przyznając, że trudno opisać to inaczej niż słowami: „to będzie piąty wymiar”.

Źródło: Reuters/Blooloop

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Drukuj
  • email