Rajskie ogrody Edenu

Jeśli kiedykolwiek marzyłeś o podróży dookoła świata i odkrywaniu bogactwa przyrody, fascynuje cię botanika i świat roślin, to te marzenia i fascynacje możesz zaspokoić nie koniecznie wybierając się w daleki świat tropików, w okolice podrównikowe czy zwrotnikowe. Jedna podróż, w jedno miejsce, da Ci moc wrażeń porównywalnych do podróży po różnych częściach naszego globu, pozwali poczuć klimat każdego kontynentu i podziwiać rośliny z całego świata.
Pośród zielonych wzgórz wyrastają z ziemi błękitne kopuły przypominające strukturą woskowe plastry miodu lub oko owada. Na powierzchni 15 ha zlokalizowano tutaj najbardziej niezwykły kompleks przyrodniczy w Europie a być może na świecie. Gigantyczne kopuły zwane biomamii zbudowano z tysięcy plastikowych sześcioboków z przezroczystej wytrzymałej folii przepuszczającej promienie ultrafioletowe, wilgoć i powietrze. Sceneria nasuwa skojarzenia z filmami science fiction ukazującymi wizję raju. Zwiedzając EDEN zagłębiasz się stopniowo w różne światy, odkrywasz różne kontynenty – piękne botaniczne ogrody wzbogacone aranżacjami z afrykańskich, malezyjskich i australijskich wiosek, eksykańskich i hiszpańskich krajobrazów.

Biomy, zwane też bańkami, kryją różne strefy klimatyczne. Największa z baniek, obejmuje powierzchnię ponad 1,5 ha i ma wysokość 50 m. Zwiedzający szklarnię turyści mogą poczuć tutaj żar tropików. W warunkach identycznych jak w strefie klimatu równikowego bujnie rozwijają się rośliny pochodzące z Afryki Wschodniej, Ameryki Południowej, Malezji i tropikalnych wysp. Wokół wodospadu i rwących strumieni, przy wilgotności powietrza dochodzącej do 90% podziwiać można kokosowe palmy, bananowce i ananasy, bambusowe „lasy” i „plantacje” kawy. W drugim, mniejszym biomie, zajmującym powierzchnię 0,65 ha poznajemy roślinność strefy podzwrotnikowej – Afryki Południowej, Kalifornii, krajów śródziemnomorskich. Zachwycają nas ogrody Hiszpanii, Grecji, Maroka. Tutaj królują winorośle, oliwki i pomarańczowe drzewka, podziwiamy dęby korkowe i mało znane zboża. Tu można się dowiedzieć, że człowiek rozróżnia około 10 tyś. różnych aromatów i możemy zachwycać się niektórymi z nich – lawendy, róży, mięty, geranium.
Trzeci biom, obejmujący cały teren wokół szklarni, zajmuje około 12 ha. Tutaj posadzono rośliny tolerujące warunki klimatyczne panujące w Kornwalii – rodzime gatunki oraz rośliny z Ameryki Południowej, Azji i Australii. Możemy tu podziwiać ogromne kaktusy na tle pustynnego krajobrazu Meksyku i odkryć suchą amerykańską prerię. Rozległe ogrody kryją najbardziej malownicze kwiaty. Wiosną tysiące różnobarwnych tulipanów, latem prawdziwe lasy słoneczników i dalii. Zwiedzający mogą przyjrzeć się uprawom w warzywnych i ziołowych ogrodach i przy okazji poznać zastosowanie roślin w kuchni i w medycynie. Łagodny klimat Kornwalii pozwala na rozwój roślin strefy śródziemnomorskiej – uprawy herbaty i lawendy.
Eden Project to nie tylko zapierające dech w piersiach widoki, to również wielkie centrum edukacyjne pokazujące relacje zachodzące w naturze i skupiające uwagę na ekologicznych aspektach życia na Ziemi i promujący ochronę środowiska naturalnego. W dobudowanej w 2007 roku części zwanej The Core pokazane są różne punkty widzenia natury i ekologii, często w kontrowersyjny, lecz w każdym przypadku budzący refleksję sposób. Mieszczą się tu sale wykładowe oraz ciekawe ekspozycje dla dzieci i dorosłych. Eden Project kreuje świat, który z jednej strony budzi zachwyt a z drugiej przypomina o tym jak bardzo każdy z nas jest zależny od natury. Szacunek dla ekologii i równowagi w naturze podkreślają zastosowane w ramach projektu rozwiązania technologiczne. Cały obiekt zasilany jest energią pochodzącą ze źródeł naturalnych, natomiast woda do nawadniania pochodzi z obiegu zamkniętego i w całości stanowi zamknięty ekosystem. Autorem tego fascynującego pomysłu jest biznesmen Tim Smit, a projekt wykonał wybitny brytyjski architekt Nicholas Grimshaw, tworzący w stylu high-tech i posiadający na swoim koncie takie rozwiązania jak międzynarodowy terminal na dworcu Waterloo, czy 3 terminal na lotnisku Heathrow. Miary podziwu dopełnia fakt, że kosztujący 80 mln funtów. projekt zrealizowano w zawrotnie krótkim czasie, bo w dwa lata i 3 miesiące. Corocznie obiekt odwiedza 1,2 mln osób. Ilona Orczykowska.

Ilona Orczykowska – specjalista w zakresie polityki regionalnej i funduszy strukturalnych UE oraz finansowania inwestycji; Absolwentka Socjologii Wydziału Ekonomicznego – Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, Podyplomowych Studiów Europejskich w Ośrodku Badań Europejskich UŁ oraz Polsko – Amerykańskich Studiów Komercjalizacji Innowacji i Nowych Technologii. Współpracuje z jednostkami samorządu terytorialnego, przedsiębiorcami oraz organizacjami pozarządowymi w zakresie ubiegania się o środki finansowe Unii Europejskiej na realizację projektów inwestycyjnych. Specjalizuje się w polityce regionalnej, funduszach pomocowych i polityce wspólnego rynku UE, trener UE, konsultant, wykładowca. Prezes stowarzyszenia Promocji i Wspierania Inicjatyw Proeuropejskich, członek zarządu Konsorcjum Ekspertów Europejskich.

Informacje dla turystów pragnących odwiedzić EDEN:
Bodelva, St. Austell, Wielka Brytania, tel. (+44 1726) 811 911

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Drukuj
  • email