Wkrótce otwarcie Parku “Rosenau – Zaginione Miasto” w Pokrzywnej

Park “Rosenau – Zaginione Miasto” ma szansę stać się hitem turystycznym Polski i przyciągnąć w Góry Opawskie tłumy. Turyści będą w nim nie tylko bawić się i wypoczywać, ale także eksperymentując, zgłębią tajemnice i prawa natury a przede wszystkim będą się tu bać. Jak u Hitchcocka czeka na nich wiele wrażeń, rodem z thrillera i horroru. Ruiny tajemniczego miasta, wyłaniający się z jeziora potwór, sztolnia w której coś straszy, dzikie zwierzęta czające się w czeluściach jaskini, dmuchaniec wyższy od najwyższego opolskiego wieżowca a nad tym wszystkim ciążąca legenda o Rosenau, przeklętym mieście, które nagle zniknęło. Warto odwiedzić ten park, który już wkrótce otworzy się dla turystów i sprawdzić swoje nerwy. Wokół jeziora w Pokrzywnej, w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch hoteli Carina i Gorzelanny powstaje unikatowa atrakcja turystyczna, która ma szansę przyciągnąć do regionu Gór Opawskich turystów nie tylko z Polski, ale także z Czech i Niemiec.

Otwarcie parku tematycznego „Rosenau – zaginione miasto” planowane jest na 19 lipca 2014, czyli na początek najbliższych wakacji. Zwiedzający na pewno nie będą się tu nudzić, bo na 12 hektarach znajdą ponad 20 atrakcji. Będzie to zatem najbogatszy w atrakcje i najbardziej różnorodny tematycznie park w Polsce.

To co go będzie wyróżniać od innych tego typu parków i czynić wyjątkowym, to połączenie różnych funkcji: wypoczynkowej, rekreacyjnej, rozrywkowej i edukacyjnej. Będzie to pierwszy w Polsce park, w którym zwiedzający będą mogli równocześnie bawić się i uczyć. Nie będzie to jednak sztampowa, nudna edukacja rodem ze szkolnej ławki, lecz edukacyjna rozrywka. To dziedzina, która dosłownie zawojowała Europę i Stany Zjednoczone od lat 80. ubiegłego wieku. Do Polski wchodzi powoli, ale przebojem, na co wskazuje chociażby sukces warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.

W parku w Pokrzywnej młodsi i starsi będą mieli centrum nauki w plenerze. Będą mogli własnoręcznie eksperymentować i zgłębiać prawa natury: ziemi, ognia, świata, wiatru w Parku Żywiołów. Będzie tu aż 37 interaktywnych eksponatów, m.in.: Karuzela Fizyka , Dysk Benhama, Nurek Kartezjusza, Kołyska Newtona kolorowy krater, Figury Lissaojus, wielki kompas, czy kamienna harfa. Urządzenia będą interaktywne a więc zwiedzający będą mogli je nacisnąć, pociągnąć kręcić nimi, stanąć na nich czy też usiąść a wszystko po to, żeby zrozumieć, to co trudne do wytłumaczenia w szkole, czyli zasady optyki, akustyki, mechaniki czy chemii. Jak działają siły odśrodkowa i grawitacyjna, jak szybko dźwięk rozchodzi się w przestrzeni, jak w ludzkim oku powstaje obraz kolorów, jak działa kompas, od czego zależy ciśnienie hydrostatyczne czy gęstość cieczy, jak powstaje dźwięk w dzwonach rurowych a jak harfie kamiennej lub świetlej. To trudne pytania, ale nie dla gości parku w Pokrzywnej. Tu znajdą na nie odpowiedź bawiąc się.

Z kolei w Ogrodzie Wody będzie można wykonywać doświadczenia na blisko 20 urządzeniach wodnych. Ogród usytuowano nad potokiem. Znajdą się w nim mi. in.: koło młyńskie, ręczna pompa, różnego typu zapory, dysk wodny, fontanna i parasol wodny a także pijący krokodyl i stół Leonarda. Zwiedzających na pewno zaintryguje wielki kran zawieszony w powietrzu dwa metry nad ziemią i tu okaże się, że to nie czary, ale także prawa fizyki. W Ogrodzie Wody będzie można eksperymentować z wodą: lać, przelewać, wylewać, chlapać, czyli to co najbardziej lubią dzieci, na pewno będzie dużo radości.

Projektant parku Marek Pisarski z firmy Imagineering Marek Pisarski, od wielu lat zajmujący się projektowaniem atrakcji tematycznych i wystaw interaktywnych nie przypadkowo nazwał go „Rosenau – zaginione miasto”, tematyka całości obiektu nawiązuje do prudnickiej legendy o osadzie, która miała istnieć średniowieczu na tym terenie. Tak jak w legendzie, tak również w parku będzie tajemniczo, magicznie i strasznie. Odwiedzający będą mogli liczyć na dużo wrażeń i emocji a zarazem poznają mało znaną w innych rejonach Polski historię i tradycję rejonu Gór Opawskich.

Będzie ich straszył wyłaniający się z jeziora potwór z Rosenau, w jaskini spotkają dzikie zwierzęta, będą też mogli zjechać w podziemia, do przerażającej sztolni. Ci, którzy będą chcieli unieść się w górę, będą to mogli nie tylko pofrunąć balonem, który jest w Pokrzywnej od ubiegłego roku, ale także wdrapać się do nadmuchiwanego zaginionego miasta, którego wieża sięgać będzie wysokości aż trzydziestu metrów a później zjechać w dół po wielkiej zjeżdżalni, jak w wesołym miasteczku. Na miłośników archeologii będą czekać ruiny miasta Rosenau, które będą mogli odkryć i odkopać a Ci, którzy chcą szybko się wzbogacić będą mogli wypłukać złoto, a nuż się uda.

Góry Opawskie to miejsce gdzie ścierały się wierzenia i mitologie starogermańskie, starosłowiańskie i chrześcijańskie. Ci, których fascynują wierzenia przodków będą mogli tak jak oni poczuć energię wszechświata i zjednoczyć się z nim, stając w kamiennym kręgu.

Park będzie można zwiedzać pieszo, bądź kolejką turystyczną. Będzie też można zażyć w nim typowej rekreacji: popływać po jeziorze lub w basenie, poopalać się, pograć w tenisa albo minigolfa, pojeździć na rowerze a nawet połowić ryby, na miejscu je przyrządzić i zjeść w tawernie nad łowiskiem. Najmłodsi będą mieli do dyspozycji dwie karuzele i kolejkę szynową. Jeśli ktoś będzie chciał ochłodzić się po tym nadmiarze wrażeń może pojeździć na łyżwach po całorocznym lodowisku a choć podobno ryby głosu nie mają, tu w Pokrzywnej będzie można z nimi porozmawiać w wirtualnym akwarium.

Koszt całej inwestycji to ponad 7,2 mln zł. Urząd Marszałkowski z funduszy unijnych na rozwój regionu dofinansuje projekt kwotą prawie 4,2 mln zł. Resztę wykłada Marian Gorzelanny, przedsiębiorca, na którego terenie powstaje park.

„Rosenau – zaginione miasto” będzie miejscem wypoczynku, zabawy i edukacji dla całych rodzin, oferta będzie tak wszechstronna, że coś interesującego dla siebie znajdą osoby w każdym wieku. Pobyt tu będzie można zaplanować jako jednodniową wizytę, bądź też spędzić tu więcej dni, tym bardziej, do dyspozycji turystów są dwa hotele i domki kempingowe.

Informacja prasowa Parku Rosenau

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Drukuj
  • email