Wystawa „Play the Music” w Muzeum Narodowym w Szczecinie już otwarta

W sierpniu i wrześniu 2014 r. w Szczecinie zapowiada się prawdziwa uczta dla fanów muzyki rozrywkowej XX wieku a także dla wszystkich zainteresowanych mechanizmem zjawisk akustycznych. 5. sierpnia w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie pojawiła się interaktywna wystawa „Play the Music”, która wprowadzi zwiedzających w niezwykły świat dźwięków. Interaktywna ekspozycja będzie łączyć zabawę z edukacją. Jej bohaterami będą zespoły – legendy rocka, oraz piosenkarze, którzy poruszali serca i wyobraźnię milionów na całym świecie.To nietypowa ekspozycja, nie tylko do oglądania, ale także do eksperymentowania. Składa się z 25 interaktywnych eksponatów. Zwiedzający będą mogli poznać historię muzyki rozrywkowej ubiegłego wieku, a równocześnie własnoręcznie przekonać się  jak powstaje dźwięk, od czego zależy jego wysokość, w jaki sposób następuje transmisja i jego przetwarzanie w uchu, począwszy od fali dźwiękowej aż do impulsu elektrycznego w mózgu. Wystawa „Play the Music” to  doskonała lekcja fizyki.

Autorem ekspozycji jest Henry Lowe, który tworzył ekspozycje dla tak utytułowanych instytucji jak British Museum, Museum of Science w Chicago czy Natural History Museum  w Londynie. Wystawa prezentowana była z ogromnym powodzeniem  w centrach nauki w Holandii, Belgii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Wielkiej Brytanii.

„Play the Music” to nie tylko świetny przewodnik po największych przebojach drugiej połowy XX wieku, ale również doskonała okazja by dowiedzieć się i zrozumieć, w jaki sposób  powstały znane nam wszystkim melodie, na czym polega proces tworzenia i nagrywania przeboju.

Każdy gość będzie mógł samodzielnie wykreować dźwięki, a także sprawdzić się  w roli didżeja czy wykonawcy. Będzie okazja żeby zagrać stopami na pianinie XXL, publicznie zaprezentować swoje możliwości wokalne w kabinie prysznicowej, sprawdzić swoje poczucie rytmu na zestawie perkusyjnym, wziąć wysokie C ze słynnym tenorem Luciano Pavarottim, zagrać jak Jean Michel Jarre na niewidzialnej, laserowej harfie.

Zwiedzający dowiedzą  się także na jakiej zasadzie działają mikrofon i głośniki, w jaki sposób Tomasz Edison wynalazł swój pierwszy fonograf, jak wygląda kultowe studio nagrań Abbey Road Studios,.

Co ważne, wystawa „Play the Music”, tak jak dobra muzyka, łączy pokolenia. Przeznaczona jest dla osób w każdym wieku, począwszy od przedszkolaków, dopiero wkraczających w fascynujący świat dźwięków, po młodzież szkolną oraz gości dorosłych, dla których będzie ona nie tylko świetną okazją do poszerzenia wiedzy na temat natury dźwięku oraz reguł tworzenia muzyki, ale także podróżą w czasie do melodii i piosenek młodości.

Do Szczecina wystawa przyjechała z Wrocławia, gdzie w ciągu 10 miesięcy odwiedziło ją ponad  40 tysięcy gości, wśród nich tak znane postaci, jak Piotr Metz – dziennikarz radiowy, wybitny znawca muzyki rozrywkowej i największy w Polsce fan The Beatles, który udostępnił zwiedzającym  Humanitarium część swoich zbiorów – wystawę okładek płyt zaprojektowanych przez Andy’ego Warhol’a oraz unikatowych odtwarzaczy dźwięku.

Do wrocławskiego Humanitarium, na „Play the Music” goście przyjeżdżali nie tylko z Dolnego Śląska, ale z całej Polski, bo to wystawa którą warto zobaczyć. W Muzeum Narodowym w Szczecinie będzie ją można zwiedzać tylko do 30 września 2014. Mamy nadzieję, że taka otwarta i interaktywna formuła ekspozycji umożliwi pełne i wszechstronne zapoznanie się z fascynującym światem dźwięków i muzyki.

Organizator tournee i właściciel wystawy:

Pait Consulting Marek Pisarski

Fot. Maciej Soja – Muzeum Narodowe w Szczecinie

Udostępnij na:
  • Facebook
  • Twitter
  • Blip
  • Drukuj
  • email